Co sprawdzić kupując używany samochód?
Co sprawdzić kupując używany samochód?

Co sprawdzić kupując używany samochód?

3 stycznia 2021
0 Komentarze

Mimo iż coraz więcej naszych rodaków decyduje się na zakup nowego samochodu prosto z salonu to nadal największą część sprzedaży stanowią samochody używane. Jak jednak bywa z tego rodzaju pojazdami należy dokładnie zbadać ich stan przed zakupem tak aby nie kupić przysłowiowego ,,kota w worku”. W tym artykule podpowiemy wam zatem na co najlepiej zwrócić uwagę przed kupnem używanego samochodu.

Karoseria

Po pierwsze należy dokładnie obejrzeć karoserię danego pojazdu. Można w tym celu posłużyć się miernikiem lakieru. Najtańsze dostępne są już za kilkadziesiąt złotych, a jest to inwestycja która z całą pewnością pozwoli nam się ustrzec przed zakupem auta które mogło być powypadkowe.

Warto również przyjrzeć się wszystkim szczelinom w pojeździe. Sprawdźmy czy wszystkie elementy nadwozia są ze sobą poprawnie dopasowane. Wszystkie szczeliny powinny być równomierne a drzwi i klapa bagażnika zamykać się lekko. Jeżeli samochód był w jakiś sposób naprawiany to zapewne dostrzeżemy tego rodzaju nieprawidłowości przyglądając się nierównym szczelinom.

Podwozie

Przed zakupem samochodu warto również sprawdzić jak prezentuje się jego podwozie. Najlepiej wykorzystać do tego celu kanał w warsztacie. Szukajcie wszelkich śladów korozji jakie mogą występować w newralgicznych miejscach.

Rozmawiając ze sprzedawcą pojazdu warto też dopytać się o VIN samochodu. Sprawdzenie go poprzez dostępne w sieci strony pozwoli na zweryfikowanie pewnych faktów związanych z pojazdem i jego wcześniejszą historią. Należy też sprawdzić czy numer VIN na nadwoziu jest identyczny z tym deklarowanym w dokumentach.

Oglądając samochód trzeba też koniecznie bliżej przyjrzeć się szybom. Oznaczenie cyfrowe i logo producenta będą świadczyć o tym czy nie zostały one wymienione na skutek kolizji drogowej.

Książka serwisowa

Poproście również sprzedawcę o udostępnienie książki serwisowej. W polskich realiach rzadko zdarza się aby samochód cały czas serwisowany był w ASO ale właściciel powinien mieć przynajmniej faktury do okazania za przeprowadzone badania i naprawy.

Sprawdzając używany samochód zajrzyjcie też pod jego maskę. Oglądanie silnika wizualnie nie będzie wam w stanie powiedzieć o nim zbyt wiele ale przynajmniej będziecie w stanie zauważyć pewnego rodzaju wycieki czy też nieszczelności. W celu dogłębnej analizy stanu silnika niezbędne będą już zestawy diagnostyczne dedykowane danej marce pojazdów. Tylko za ich pomocą sprawdzicie szczegółowo parametry silnika.

 

 

Kategorie